Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Serwery informacje ogólne | Aktualizacja Serwerów (i kontaktów w kad) | Statyczna Lista Serwerów | Lista Fakeserverów | Ban na serwerze

Serwery

eMule od wersji v.42.1 posiada funkcje obsługi dwóch różnych sieci - klasycznej sieci eD2k opartej na serwerach i całkowicie nowej pozbawionej serwerów sieci Kademila.
W rzeczywistości obie sieci spełniają te same funkcje. Posiadają jedynie odmienne metody wyszukiwania źródeł i plików które chcesz pobrać.
Klasyczna oparta na serwerach sieć eD2k
Podłączanie do sieci
Kluczem do tej sieci jest serwer eD2k. Każdy klient musi być podłączony do serwera by do niej wejść. Podczas podłączania Twojego klienta do serwera, serwer sprawdza czy inni klienci mogą połączyć się z Tobą bez przeszkód. Jeśli tak, serwer przydziela Ci tzw. high ID. Jeśli komunikacja jest blokowana, serwer przydzieli Ci low ID.
Po przypisaniu ID eMule przesyła listę udostępnianych plików i ich wartości hash do bazy danych serwera.

Wyszukiwanie plików
Gdy już podłączysz się do sieci, możesz wyszukiwać słów kluczowych w nazwach plików. Wyszukiwanie może być lokalne lub globalne. Wyszukiwanie lokalne (o wyniki pytany jest tylko serwer do którego jesteś podłączony) przebiega znacznie szybciej lecz daje mniej wyników. Wyszukiwane metodą globalną (pytane są wszystkie serwery z listy) zajmuje trochę więcej czasu lecz zwraca więcej wyników. Każdy serwer przeszukuje swoją lokalną bazę danych w poszukiwaniu kluczowego słowa i zwraca nazwy pliku (z wartością hash) pasujące do szukanego zwrotu.

Znajdywanie źródeł dla plików
Pliki mogą być dodane do pobrania za pomocą funkcji wyszukiwania eMule lub przez specjalny format linku eD2k oferowany na wielu stronach internetowych.
Jeśli pliki już znajdą się na liście pobierania, eMule zapytuje najpierw lokalny serwer (do którego jest podłączony) a następnie wszystkie serwery z listy o źródła do każdego konkretnego pliku. Serwer przeszukuje swoją bazę danych czy nie zawiera szukanej wartości hash i zwraca adresy klientów o których wie, że go udostępniają.
Źródłami są klienci którzy mają pobraną przynajmniej jedną całą część (9.28 MB) pliku pasującego do wartości hash.

Bezserwerowa sieć Kademila

Podłączanie do sieci
Jedyną rzeczą potrzebną do podłączenia się do tej sieci jest adres IP i port jakiegokolwiek klienta eMule już do niej podłączonego. To nazywa się Boot Strap.
Gdy klient znajdzie się sieci, zapytuje on innych klientów czy mogą się oni do niego podłączyć bez przeszkód. Ten proces jest bardzo podobny do sprawdzania HighID/LowID na serwerach. Jeśli można się z Tobą połączyć bez przeszkód zostaje Ci przypisany ID (podobny do HighID) i status otwarty. Jeśli są trudności przy podłączeniu dostaniesz status firewalled. Od wersji v.44a siec Kademila zawiera funkcję Buddy (Koleś) dla użytkowników ze statusem firewalled. Buddies to inni użytkownicy Kademila którzy mają status otwarty i działają jak przekaźnik dla połączeń których użytkownik ze statusem firewalled nie może wykonać.

Wyszukiwanie w Kademila
W tej sieci nie ma znaczenia czego szukasz. Nie ważne czy jest to poszukiwanie nazw plików, źródeł dla pobieranych plików czy innych użytkowników, ponieważ wszystko przebiega dość podobnie.
Nie istnieją serwery które przechowują informacje o użytkownikach i plikach które udostępniają więc musi być to wykonywane przez każdego użytkownika w tej sieci - w rzeczywistości każdy klient gra rolę małego serwera.
Odkąd każdy klient jest identyfikowany przez unikalną wartość hash, zadaniem Kademila jest przypisanie pewnej "odpowiedzialności" bazującej na danym hash. Każdy klient w sieci Kademila przechowuje informacje dotyczące określonych słów kluczowych i źródeł. Hash tego klienta określa specyficzne słowa kluczowe i źródła.
Celem jakiegokolwiek wyszukiwania jest odnalezienie klientów odpowiedzialnych za aktualnie wyszukiwany topic. Jest to realizowane przez złożoną kalkulację możliwego dystansu do docelowego klienta przez zapytanie innych klientów o najkrótszą drogę do niego.

Podsumowanie

Obie sieci mają zupełnie odmienną implementację by osiągnąć to samo: wyszukiwać pliki i źródła do plików. Głównym celem Kademila jest uwolnienie od serwerów i udoskonalenie skalowalności. Serwery mogą przyjąć określoną liczbę użytkowników i jeśli duży serwer ulegnie awarii cała sieć zostanie poważnie upośledzona.
Kademila jest samoorganizującą się siecią i dostraja się sama by osiągnąć najlepszą wydajność zależnie od liczby użytkowników i możliwości ich połączeń. Dzięki temu jest bardziej odporna na uszkodzenia sieci w dużej skali.
Lista serwerów wygląda tak:
Lista serwerów

Serwery zapisane są w pliku serwer.met , znajdującym się w folderze Emule/Config , jeżeli dodamy sobie serwery statyczne , znajdą się one w pliku Staticserver.dat w tym samym folderze.


Powrót na górę strony


Aktualizacja listy serwerów


Ponieważ serwer jest potrzebny jako koordynator zapytań i magazyn adresów , jeśli masz starą listę serwerów lub nie masz jej wcale , należy wykonać aktualizację , można zrobić ją na kilka sposobów:

Serwery - aktualizacja

ed2k://|serverlist|http://corpo.free.fr/server.met|/ <-- wkleić tego linka do swojej przeglądarki internetowej
http://corpo.free.fr/server.met <-- wklejając linka do okienka aktualizuj serwer.met z URL i naciskając na aktualizuj
http://corpo.free.fr/server.met <-- wklejając linka do przeglądarki i ściągając plik serwer.met po to by później wkleić go do folderu config w emule ( ta metoda wymaga restartu emule )

Można dodawać pojedyńcze serwery przy użyciu specjalnych linków ed2k używanych w przeglądarce , lub wpisując w zakładce serwery adres IP i Port serwera i klikając na "dodaj" :

Użyj linków w przeglądarce by dodać serwery , lub jeśli twoja przeglądarka obsługuje linki ed2k , po prostu kliknij ;)

ed2k://|server|62.241.53.2|4242|/ Donkey 1 Donkeyserver 1
ed2k://|server|62.241.53.16|4242|/ Donkey 2 Donkeyserver 2
ed2k://|server|62.241.53.17|4242|/ Donkey 3 Donkeyserver 3
ed2k://|server|62.241.53.4|4242|/ Donkey 5 Donkeyserver 5
ed2k://|server|62.241.53.15|4242|/ Donkey 6 Donkeyserver 6
ed2k://|serverlist|http://nikt-emulehelp.cba.pl/server.met|/ Wyżej wymienionych 5 serwerów razem 7 Serwerów
ed2k://|serverlist|http://www.gruk.org/server.met.gz|/ Pełna lista Gruk Pełna lista Gruk

Tu masz adresy IP i porty najlepszych serwerów do dodania ręcznego w zakładce serwery

62.241.53.2 : 4242 DonkeyServer No1
62.241.53.16 : 4242 DonkeyServer No2
62.241.53.17 : 4242 DonkeyServer No3
62.241.53.15 : 4242 DonkeyServer No5
62.241.53.15 : 4242 DonkeyServer No6

Tu pobierzesz też kontakty dla sieci Kad , jeżeli ci ich brakuje nodes.dat - kontakty do Kad
Powrót na górę strony

Aktualizacja automatyczna

Emule dysponuje możliwością automatycznej aktualizacji listy serwerów ,
jedna z nich to aktualizacja przy starcie emule , by działała , należy wejść do Ustawień - Serwerów - List , i w pliku tekstowym zapisać link do adresu skąd można pobrać plik serwer.met , np. ten -> http://www.gruk.org/server.met (wystarczy 1) , a następnie upewnij się czy zaznaczyłeś w Ustawienia - Serwery , aktualizację przy starcie emule,
drugi sposób to aktualizacja przy podłączeniu klienta , od którego pobieramy nowe serwery , opcja dostępna jest w Ustawienia - Serwery

UWAGA !!! Ponieważ nie wszystkie serwery są bezpieczne automatyczna aktualizacja (zwłaszcza z niepewnych adresów) nie jest zalecana - Korzystaj z listy statycznej serwerów

Powrót na górę strony

Lista statycznych serwerów

Używa się jej by mieć kontrole nad tym do którego serwera , emule podłączy się automatycznie.
Jest to o tyle ważne , że od jakiegoś czasu w sieci ed2k pojawiło się wiele tzw. Fakeserverów , które zbierają informacje o użytkownikach emule i innych klientach sieci ed2k , podają one też fałszywe wartości plików i użytkowników , bardzo często za ich pośrednictwem nie da się też wyszukać plików , ponieważ przyjmują one nazwy podobne do dobrych znanych serwerów , należy szczególnie uważać, wyżej podane serwery czyli Razorback 2.0 i 2.1 (I tylko te !!!) , oraz Donkeyservery od 1 do 6 , należą do bezpiecznych sprawdzonych serwerów , jeżeli to ci nie wystarcza używaj aktualizacji z listy Gruk , której adres podany jest wyżej.
By dodać serwer do listy statycznej wystarczy kliknąć na niego prawym przyciskiem myszy i wybrać - Dodaj do listy statycznej , kiedy dodasz już te które chcesz , przejdź do Ustawienia -> Serwery , i wyłącz opcje aktualizacji przy uruchomieniu , oraz przy podłączeniu klienta , włącz natomiast "Podłączaj automatycznie tylko do serwerów z listy statycznej".
Kolejność podłączania do serwerów statycznych będzie wyznaczona przez ich priorytet , który możesz zmieniać w tym samym miejscu gdzie dodawałeś serwer do listy.
Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć że można bardzo dobrze ściągać , mając tylko wyżej wymienione serwery , należy pamiętać że emule zdobywa źródła na wiele różnych sposobów , od innych klientów jak również przez kad tak więc mała ilość serwerów na liście w niczym nie przeszkadza - tym bardziej że twoje zapytania i tak dotrą do serwerów których nie masz na liście , tylko że stanie się to za pośrednictwem serwera z którym się łączysz lub innego klienta.


Powrót na górę strony


Fakeservery


Fakeservery to serwery udające prawdziwe serwery sieci ed2k , w rzeczywistości jednak służą do zbierania informacji o użytkownikach , wynikach wyszukiwań oraz o ściąganych plikach. Informacje uzyskane od tych serwerów często są fałszywe.
Dla bezpieczeństwa powinno unikać się wszystkich serwerów z poza listy do której adres podano wyżej.

Ban na serwerze


Serwery tolerują ograniczoną ilość udostępnionych plików - ilość gwarantująca bezpieczeństwo to do 500 plików.Rzeczywisty limit plików (indeksowanych od 1 użytkownika) podany jest w kolumnie twardy/miękki limit plików w zakładce serwery. Inne zachowania grożące zabanowaniem to : zbyt częste próby łączenia się z danym serwerem , częste restarty emule , wstrzymywanie i wznawianie plików co chwila , nie używanie opcji "bezpieczne podłączanie"

Oto wyjaśnienie problemu :

Ze strony Silent-Bob'a (http://www.der-stille-bob.de/):

Niektóre informacje o problemach z blacklist w p75
Wprowadzenie:

Moduł slimit, wprowadzony przez Lugdunum w wersji p58, osądza klientów względem zachowania wobec serwerów. Jeśli obciążenie serwera spowodowane przez klienta jest zbyt wysokie, trafia on na blacklist. Ten sposób ochrony jest niezbędny by zagwarantować stabilność serwerów. Każdy klient zaczyna z liczbą 1200 kredytów i musi "płacić" za każdą wykonaną czynność. Kiedy liczba kredytów spadnie do 0, serwer odmawia dalszej obsługi i przenosi klienta na blacklist.

Do wersji p74, przeniesienie na blacklist prowadzi po prostu do ignorowania klienta przez serwer, który nie odpowiada na zapytania o źródła, co w większości jest niewidoczne dla użytkownika. Mechanizm wymiany źródeł pomiędzy klientami w eMule zmniejsza tego skutki.

W wersji p75 zostało to zmienione. Klienci znajdujący się na blacklist, zamiast braku odpowiedzi na ich zapytania, są rozłączani z serwerem.

By zrozumieć lepiej, oto lista czynności wraz z liczbą kredytów, które klient musi za nie "zapłacić":


za pakiet danych (ramkę): 1 kredyt

za zapytanie o źródła: 16 kredytów

za próbę zalogowania: 100 kredytów

za anulowaną próbę zalogowania: 900 kredytów (klienci eMule z wyłączoną opcją "Bezpieczne podłączanie")

Próba zalogowania, odrzucona przez serwer który jest pełny, nie kosztuje żadnych kredytów.

Klient zarabia 1 kredyt co sekundę (do maksymalnej liczby 1200 kredytów)

To odnosi się do obu serwerów, do których klient jest podłączony i wszystkich serwerów na liście klienta, ponieważ każdy znany serwer jest odpytywany o źródła przez UDP.
Główny problem:

Dzisiejsi klienci nie oszczędzają zasobów. Za każdym razem, kiedy odpytywany jest serwer, zostaje wysłane zapytanie o każdy plik w kolejce pobierania klienta. Także klient z 50 plikami do pobrania regularnie bombarduje każdy serwer 50 żądaniami na raz.

Twórcy klientów powinni być świadomi swojej odpowiedzialności za sieć i tworzyć je w taki sposób, by przeciętny użytkownik, który nie używa modów lub ekstremalnych konfiguracji, nie powodował zbytniego obciążenia sieci. Po większości użytkowników nie można spodziewać się wystarczającej wiedzy o funkcjonalności sieci, by zrozumieć jak właściwie się w niej zachować. To zadanie musi być wykonane przez klienta.

Tak długo, jak do tej pory zachowują się dzisiejsi klienci, jedynym sposobem dla użytkownika by ograniczyć obciążenie serwera i nie dostać się na blacklist jest ograniczenie liczby pobieranych plików. Zużycie kredytów zależy od różnych czynników, więc jedyną radą jaką mogę dać jest: Nie pobieraj więcej niż 30 plików na raz!
Twórcy eMule rozwiązali ten problem w wersji v0.30a. Istnieje on nadal w wersji v0.29c.

Używanie serwerów, które pracują pod starszym oprogramowaniem, nie jest rozwiązaniem, ponieważ
1. te serwery nie dostarczą Ci źródeł jeśli trafisz na blacklist
2. żaden serwer Lugdunum w wersji p58 lub wyższej nie dostarczy Ci źródeł jeśli trafiłeś na blacklist z powodu wyszukiwania źródeł za pośrednictwem UDP.

W skrócie:
Jeśli zachowanie Twojego klienta prowadzi do rozłączenia z jednym serwerem w wersji p75, przeniesienie na blacklist przez prawie wszystkie serwery jest gwarantowane w prawie 100%, przez co nie znajdziesz żadnych źródeł za ich pośrednictwem. W takim przypadku jedynym sposobem ich pozyskania jest wymiana źródeł pomiędzy klientami zaimplementowana w eMule.

Ten problem istnieje od dawna, jedynie teraz możesz przekonać się o nim, ponieważ możesz go zobaczyć!

Informacje na ten temat zebrałem z tych URL:
http://lugdunum2k.free.fr/kiten.html
http://www.emule-project.net/board/index.php?showtopic=24033
Danke sehr Stille-Bob :-)


Translated by terefere